Największa baza firm weselnych - ZorganizujWesele.pl

Ślub w plenerze

 

Ślub w plenerze to forma uroczystości, która przybyła do nas z USA i zaczyna zdobywać coraz większe grono entuzjastów. 
Śluby plenerowe dodają ceremonii niezwykle romantycznego i bajkowego charakteru, a która Para Młoda nie chciałaby mieć wesela oryginalnego i zachwycającego gości?

Dla wielu nowożeńców to urzeczywistnienie marzeń.  Jednak, zorganizowanie wesela w plenerze wydaje się proste jedynie z pozoru, ponieważ wymaga od nas większego nakładu pracy oraz dopilnowania większej liczby formalności niż w przypadku tradycyjnej uroczystości. Istotną kwestią jest czy organizujemy ślub cywilny czy kościelny. 

Jeśli, ślub cywilny ma odbyć się  poza murami Urzędu Stanu Cywilnego, powinien zostać zawarty w miejscu, które nie zakłóci powagi ceremonii oraz zagwarantuje bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Musimy uzgodnić to z kierownikiem USC. Dlatego, należy złożyć podanie, któremu podlega miejsce ceremonii i w następnym kroku będziemy zobowiązani wnieść odpowiednie opłaty. 

W przypadku ślubu kościelnego kodeks prawa kanonicznego zabrania udzielania ślubów poza kościołem w miejscach nie wyświęconych, dlatego organizacja takiej ceremonii może okazać się bardzo trudnym wyzwaniem. 

„Kan. 1115 Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów (narzeczonych) posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt ..... Za zezwoleniem własnego ordynariusza (biskupa)albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej (czyt. w innej parafii). 
Kan. 1118 Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza.
Miejscowy ordynariusz (biskup) może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”  

Jeśli, jednak bardzo nam zależy, możemy wnieść podanie do biskupa o pozwolenie na taką ceremonię i podać  nadzwyczaj istotne powody dla których chcemy wziąć ślub "pod chmurką". Na decyzję możemy czekać bardzo długo i oczywiście nie mamy gwarancji, że prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie... w takiej sytuacji najlepiej pomyśleć o organizacji przyjęcia weselnego np. w pięknym ogrodzie lokalu.

 

 

Komentarze

    Pozostaw komentarz do artykułu

    Nazwa użytkownika
    E-Mail